Justyna Grodecka - ur. 1998 w Warszawie. Artystka multidyscyplinarna, Kierownik Projektu i organizatorka wydarzeń kulturalnych. 2-krotna laureatka "Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia". Otrzymała Grant "Perły Nauki" Ministra Edukacji i Nauki na jej projekt "Copyright (c) Artysta - temat prawa autorskiego wchodzi do głównego nurtu sztuki". Laureatka Stypendium przyznawanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. 4-krotna laureatka "Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP w Warszawie". Laureatka Stypendium Erasmus+. Studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Magister Sztuki z oceną celującą) i wydziale Freie Kunst na Akademie der Bildenden Künste München, Monachium. Praca magisterska pt. "Copyright (C) Justyna Grodecka" otrzymała najwyższą ocenę pomimo bycia postrzeganą jako kontrowersyjny manifest artystyczny Justyny Grodeckiej; praca wzbudziła skrajne emocje. Laureatka wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody KTR 2021 za obrazy olejne w kampanii o międzynarodowym zasięgu medialnym "Obraz pokolenia Z" Zalando; nagrody Generali; nagrody Danfoss; nagrody BWA Ostrowiec; nagrody BWA Rzeszów. Swoje prace prezentowała na wielkoformatowych muralach, plakatach, banerach, ekranach, chodnikach w przestrzeni miejskiej w całej Polsce, w tym w metrze warszawskim i na licznych wystawach sztuki solowych i zbiorowych w kraju i na świecie. Organizowała wystawy i wydarzenia artystyczne popularyzujące kulturę. Brała udział w akcjach performatywnych i artystycznych zaangażowanych w tematykę społeczną, tj. dążenie do pokoju, problemy mniejszości społecznych, prawo autorskie twórców. Tworzyła animacje/video, które były prezentowane w Internecie i telewizji, w tym na kanale TVP Kultura. Film "Obraz Pokolenia Z", w którym Justyna Grodecka wystąpiła u boku swoich dzieł powstałych w latach 2016-2021 był emitowany w telewizji, Internecie i przestrzeni miejskiej w całym kraju, w tym przy PKiN w Warszawie. Występowała w filmach, spotach i teledyskach jako ona sama (np. M.st. Warszawy, teledysku Rubika, spocie Województwa Mazowieckiego). Wielokrotnie występowała, eksponowała swoje prace i opowiadała o twórczości w radiu, podcastach, prasie i telewizji, m.in.: TVN24, TVN, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polsat, Lokalna TV, Newonce Radio, Radio RMF, Radio Zet, Radio Eska, Radio Kampus, Wysokie Obcasy, Wyborcza, Noizz, Zwierciadło, Contemporary Lynx Magazine, Label Magazine, Onet Kultura, Elle, Wirtualna Polska, Aktivist, CzasNaWnętrze magazyn, Wirtualne media, FashionPost magazyn, WhiteMad, Aspiracje, ReasonWhy, Legalna Kultura i wiele innych krajowych i zagranicznych.
Justyna Grodecka udzieliła wywiadu Legalnej Kulturze na temat jej instalacji multimedialnej pt. "Copyright (C) Justyna Grodecka". Wywiad dostępny pod linkiem:
www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/rozmowy/news/3750,copyright-czyli-stwarzanie-swiata
W 2021 r. seria obrazów olejnych Justyny Grodeckiej pt. "Obraz pokolenia Z" tworzyła kampanię społeczną o międzynarodowym zasięgu medialnym "Obraz pokolenia Z" marki Zalando. Jej obrazy, wraz z jej wypowiedziami na ich temat, ukazały się w prasie, telewizji, radiu, Internecie i w przestrzeni miejskiej. Kampania została nagrodzona w prestiżowym konkursie "KTR" w kategorii Craft/Illustration za obrazy autorstwa Justyny Grodeckiej. Więcej informacji pod linkami:
www.old.asp.waw.pl/2021/05/27/obraz-pokolenia-z-justyna-grodecka-w-kampanii-zalando
www.old.asp.waw.pl/2021/11/30/nagrody-ktr-dla-kampanii-obraz-pokolenia-z-za-obrazy-justyny-grodeckiej
www.zalando.pl/campaigns/obraz-pokolenia-z
Wywiad dla Newonce Radio, w którym Justyna Grodecka opowiada o procesie tworzenia obrazów dostępny pod linkiem:
www.newonce.net/epizod/33-tygodnik-jak-namalowac-pokolenie-z-i-kulturysci-pandemii